
Захист для споживачів мікрокредитів
У минулому році Верховна Рада України схвалила Закон № 891-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій». Цей закон набрав чинності з 1 січня 2021 року.
Останні роки в Україні спостерігається зростання попиту на мікрокредити, але споживачі цих кредитів досить часто ставали заручниками кабальних умов цих договорів і згодом зверталися до банкрутство фізичної особи, щоб позбутися цих боргів.
Цей Закон має на меті врегулювати цю сферу та захистити належним чином споживачів.
Отже, що він передбачає?
По-перше, законодавчо заборонено кредитодавцю змінювати проценту ставку по кредиту у гірший для споживача бік. Адже дуже актуальною проблемою є нерозуміння споживачами всіх умов кредитного договору та повної вартості самого кредиту, санкцій у разі прострочення оплат. У практиці зустрічаються непоодинокі випадки, коли борг збільшився у десятки разів і людина мала або домовлятися з банком про реструктуризацію, або звертається до банкрутство фізичної особи, або позичає в іншому місці і має ще більші проблеми.
Також, законодавець передбачив ще одне суттєве обмеження для кредитодавця, яке захищає споживача – всі кредитні договори, що укладаються на строк до 1 місяця, а також договори, загальний розмір яких не перевищує мінімальної заробітної плати, відноситимуться до споживчих кредитів, а тому ці кредитні договори будуть регулюватися Законом “Про споживче кредитування”.
Обмеження сум штрафів на пені
Відповідно до положень цього Закону – максимальна сукупна сума штрафів і пені за порушення зобов’язань на підставі споживчого кредиту, розмір якого не перевищує мінімальну заробітну плату (з 1 січня це 6000 грн), не може перевищувати розмір подвійної суми, отриманої споживачем і не може бути збільшена за домовленістю сторін. Як ми раніше зазначали, штрафи та пені можуть суттєво збільшити борг, і позбутися його потім дуже важко, але можливо.
Нова обов’язкова умова для отримання споживчого кредиту
Споживач тепер зобов’язаний надати згоду на доступ до інформації, що складає його кредитну історію. Кредитодавець матиме право її збирати, зберігати та використовувати, а також поширювати через бюро кредитних історій, яке є частиною Єдиного реєстру кредитних історій.
Передавання інформації до єдиного реєстру кредитних історій є обов’язком кредитодавця відповідно до ЗУ “Про організацію формування та обігу кредитних історій”. Строк для вчинення цих дій – 2 дні.
Інші нововведення, які стосуються ринку кредитів.
Фінансові компанії не зобов’язані своїм Клієнтам надавати паспорт споживчого кредиту перед підписанням договору, якщо сума є меншою за мінімальну заробітну плату.
Для кредитів які є більшими за мінімальну заробітну плату фінансова компанія зобов’язана надати паспорт споживчого кредиту Клієнту.
Маємо надію, що зміни, які запровадив цей Кодекс, зможе вирішити нагальні проблеми які сьогодні є поширеними на ринку кредитів, що призведе до зменшення кількості проблемних боргів, які важко погасити.
Наразі, ефективними методами позбавлення від богів залишаються:
- банкрутство фізичної особи
- викуп боргу у банку
- реструктуризація заборгованості
Якщо вам потрібно проконсультуватися, яким чином краще діяти щоб позбутися боргів – звертайтесь до Капустін і Партнери.